28.10.2023.
Dodijeljene nagrade Međunarodnog dana animacije
18.10.2023.
Objavljen program i raspored Međunarodnog dana animacije
15.10.2023.
Otvorene prijave za dječju radionicu stop animacije
Radionica stop animacije u sklopu Međunarodnog dana animacije, namijenjena je djeci u dobi od 8 do 10 godina koja žele istražiti svijet kreativnog stvaranja. Kroz ovu tehniku animacije, sudionici će naučiti kako fizičkom manipulacijom nepokretnih predmeta stvoriti iluziju pokreta, te se na praktičan način upoznati s osnovama izrade animiranog filma. Osim što će razvijati vještine upravljanja tehničkim uređajima, djeca će imati priliku oživjeti vlastite likove. Radionica ne zahtijeva prethodno iskustvo, već samo maštu i entuzijazam. Na kraju radionice, od materijala koji su sudionici stvorili, izradit će se kratki zajednički animirani film.
Broj mjesta je ograničen, a sudjelovanje će biti osigurano prema redoslijedu prijava.
Voditeljica radionice Katrin Novaković magistrirala je Animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i stekla bogato iskustvo kroz rad na animaciji, video montaži i postprodukciji slike. Vodila je brojne radionice stop-motion animacije za djecu i odrasle te trenutno radi na svom debitantskom animirano-dokumentarnom filmu.
3.10.2023.
Produžen rok za prijave na Animaklik
1.10.2023.
Odabrani filmovi za Međunarodni dan animacije 2024
ASIFA-in selekcijski tim, koji su ove godine činili Kata Gugić, Matea Kovač i Božidar Trkulja, odabrao je filmove koji će se naći u natjecateljskom programu Međunarodnog dana animacije. Odabrano je ukupno 20 filmova, od kojih je 12 profesionalnih i 8 studentskih.
Čestitamo svima!
1. Adaptacija 2.0, Darko Bakliža (Ustanova Zagreb
film)
2. Crvotočina, Tara Klepac (Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb)
3. Hladi li sadnja drveća naš planet?, Ivana Bošnjak
Volda, Thomas Johnson Volda (TED-Ed)
4. Kiša, Nikolina Žabčić (Vroom Vroom)
5. Koke, Petra Pavetić Kranjčec (Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb)
6. Krceki – Bicofiks, Vjekoslav Živković, Denis
Alenti i Marija Ivšić (Recircle studio d.o.o.)
7. Kronicitet, Aleta Rajič (KAN)
8. Leptir, Sunčana Brkulj (Jadranska animacija, Late Love Production)
9. Maaimä, Lucija Mrzljak (Lucija Mrzljak)
10. Mačak na vratima, Ana Čigon (URGH!, Bonobostudio)
11. Makar, Marija Gorupić (Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb)
12. Moro je ukrao moj glas, Ema Bilaver (Akademija likovnih umjetnosti,
Zagreb)
13. Nema mjesta, Jelena Oroz (Bonobostudio)
14. Prozori s južne strane, Eugen Bilankov (Akademija likovnih
umjetnosti, Zagreb)
15. Šuma Striborova, Ana Despot (Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb)
16. Tajni vrt, Filip Gašparović Melis (Uprise d.o.o)
17. Toranj, Morana Marija Vulić (Akademija likovnih
umjetnosti, Zagreb)
18. Tri tičice, Zarja Menart (Finta Film, Jadranska
animacija)
19. Tufna, Amila Šarić (Akademija likovnih
umjetnosti, Zagreb)
20. Žarko, razmazit ćeš dite!, Veljko Popović, Milivoj Popović (Prime
Render, Bagan Films)
24.09.2024.
Otvoren poziv za sudjelovanje na Animakliku
Povodom Međunarodnog dana animacije ASIFA Hrvatske organizira susret mladih animatora s producentskim kućama. Susret pod nazivom Animaklik održat će se u Muzeju suvremene umjetnosti u subotu 26. listopada 2024. od 13 do 15 sati u prostoru Ekstenzija.
Poziv je upućen svim zainteresiranim studentima animacije sa svih hrvatskih akademija te animatorima koji su diplomirali u posljednje dvije godine. Za sudjelovanje je dovoljno mailom poslati svoje podatke, kratki opis dosadašnjih radnih iskustava i interesa, kao i link na dosadašnje radove iz područja vizualnih umjetnosti, filma i animacije.
Susret je podijeljen u tri dijela. Na početku će biti petominutne prezentacije studenata i mladih animatora pred producentima i zainteresiranom javnošću, u drugom dijelu slijedi speed dating animatora i predstavnika producentskih kuća, a na kraju je organizirano neformalno druženje svih sudionika, uz osvježenje.
Ukupno trajanje radnog dijela događanja je 120 minuta, ovisno o broju sudionika, a neformalni dio traje 30 minuta. Cilj susreta je upoznavanje zainteresiranih strana i stvaranje novih veza i kontakata kako bi razni stručnjaci mogli zajedno surađivati u nadolazećim projektima. Mladi animatori moći će prezentirati svoje mogućnosti, stilove izražavanja i tehnike animacije, dok će producenti obznaniti svoje potrebe.
ASIFA Hrvatske zadržava pravo odabira i prilagodbe broja sudionika prema satnici Međunarodnog dana animacije. Pravo prednosti imaju neafirmirani mladi autori koji imaju kvalitetne portfolije. Poziv za sudjelovanje bit će odaslan svim renomiranim producentskim kućama koje se aktivno bave animiranim filmom.
Interes za sudjelovanje zajedno s portfolijom molimo poslati na asifa.croatia@gmail.com uz naslov "Ime i prezime – za Animaklik". U mailu je potrebno poslati: ime i prezime, e-mail adresu, broj mobitela, status školovanja (student/diplomant/s diplomom), eventualno radno iskustvo, poznavanje softwarea, umjetnički interesi te tri do pet vizuala dosadašnjih radova. Rok za iskazivanje interesa za sudjelovanjem je 4. listopada 2024. u 12 sati.
Odabir kandidata bit će objavljen na web-stranicama ASIFA-e, na Facebook stranici ASIFA-e i mailom svim prijavljenima najkasnije 8. listopada 2024. u 12 sati. S odabranim kandidatima napravit će se online priprema za pitch, prvo zajednička, pa pojedinačna.
Voditeljica programa Animaklik je producentica i edukatorica Maša Udovičić.
Vidimo se!
02.09.2024.
Otvoren poziv za prijavu filmova za Međunarodni dan animacije 2024. godine
ASIFA Hrvatske poziva vas da prijavite svoje filmove na Međunarodni dan animacije koji se ove godine održava 26. listopada u Muzeju Suvremene Umjetnosti.
Prijave su otvorene za filmove nastale u periodu od 28.10.2023.do 26.10.2024., a mogu se poslati putem online prijavnice do 22. rujna 2024.
Tročlani selekcijski tim ASIFA-e Hrvatske odabrat će filmove za ovogodišnji program. Rezultate selekcije ćemo objaviti do 1. listopada 2024.
03.06.2024.
Ma ljubav je boja! osvaja ASIFA Student Award
Diplomski rad "Ma! Ljubav je boja!" Nikoline Žabčić osvojio je ovogodišnju ASIFA Student Award, uz nagradu od 1.500 eura.
Među brojnim prijavljenim radovima iz cijelog svijeta, 12 filmova uvršteno je u ovogodišnju putujući filmski program projekta, a film "Ljubav je boja!" proglašen je pobjednikom.
Žiri u sastavu Nelson Shin, Nancy Denney Phelps i JohnJill Lee prepoznao je iznimnu kvalitetu filma nastalog u produkciji Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, te mu je nagrada uručena na svečanom otvorenju Animafesta u Zagrebu.
Projekt ASIFA Student Award, iniciran od strane Nancy Denney Phelps povodom 60. godišnjice ASIFA-e, ima za cilj podržati i promovirati mlade autore na početku njihove karijere. Nagrada se ove godine dodjeljuje po drugi put.
23.10.2023.
Objavljen program ovogodišnjeg Međunarodnog dana animacije!
3.10.2023.
Zbog izvanrednih okolnosti mijenjamo datum i lokaciju Međunarodnog dana animacije 2023.
Vidimo se u petak, 27. listopada u Muzeju suvremene umjetnosti u dvorani Gorgona!
Veselimo se!
1.10.2023.
Odabrani filmovi za Međunarodni dan animacije 2023
ASIFA-in selekcijski tim, koji su ove godine činili Kata Gugić, Slave Lukarov i Maša Udovičić, odabrao je filmove koji će se naći u natjecateljskom programu Međunarodnog dana animacije. Odabrano je ukupno 18 filmova, od kojih je 11 profesionalnih i 7 studentskih.
Čestitamo svima!
Aleph –
Slobodan Tomić
Babuška ima novog dečka - Dean Hamer
Druga koža –
Dora Klanac
Eeva –
Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov
Glazbene čarapice
– Ana Horvat
Haljina za
finale – Martina Meštrović
Home office
– Endre Lund Eriksen, Daniel Damm
Horizont –
Morana Marija Vulić
Ispod maske
– Darian Bakliža
Ma! Ljubav
je boja! – Nikolina Žapčić
Mačja hrana
– Antonio Klasić
Obiteljski
portret – Lea Vidaković
Paradeigma –
Andrej Rehak
Republika –
Antonia Begušić
Strana
strana – Sara Tomas
Svrha –
Tvrtko Karačić
Vrijeme
koje dolazi – Natko Stipaničev
Y – Matea Kovač
21.9.2023.
Otvoren poziv za prijavu filmova za Međunarodni dan animacije 2023. godine
27.4.2023.
Autor ovogodišnjeg plakata Međunarodnog dana animacije je Georges Schwizgebel
Georges Schwizgebel rođen je 1944. godine u Švicarskoj. 1970. godine osnovao je Studio GDS i počeo producirati i režirati kratke animirane filmove. Njegova bogata karijera obuhvaća dvadesetak filmova nagrađivanih na festivalima poput Cannesa, Annecya, Ottawe i Hiroshime, te je najnagrađivaniji autor zagrebačkog Animafesta. Dobirtnik je počasne nagrade Cristal u Annecyu 2017. godine, te nagrade za životno djelo na Animafestu 2020. godine.