VEČERI ANIMACIJE

Večeri animacije je cjelogodišnji program koji ima za cilj popularizaciju animacije kao umjetnosti. Program se sastoji od redovitih projekcija animiranih filmova iz cijelog svijeta u maloj dvorani kina Tuškanac jednom mjesečno. Uz projekcije, često imamo goste i razgovaramo o nastanku animiranih filmova, izazovima produkcije, distribucije i financiranja.
Partneri u organizaciji programa su nam producenti i distributeri iz Hrvatske, filmski festivali i ogranci ASIFA-e iz cijelog svijeta. U provedbi programa veliku podršku redovito nam pruža Hrvatski filmski savez, kino Tuškanac i Hrvatski audiovizualni centar.

Program u 2018. godini

1. Večer animacije 2018. - Putujući program sa međunarodnog festivala animiranog filma Stuttgart 2017. - najbolji filmovi iz međunarodne selekcije
31.1.2018. u 19 sati, mala dvorana kina Tuškanac

Produkcije iz cijelog svijeta, prilično različitih tema, likovnih izričaja i tehnika.
Iz najave programa: Best of International Competition 2017 is a collection of some of the best animated shorts from the International Competition of the Stuttgart Festival of Animated Film 2017. The selected films are thoughtful, critical and touching, hilarious, witty and humorous. Every single film reflects the enormous variety of topics, techniques and forms of expression as well as the extraordinary and imaginative creativity that makes the world of animated film so rich and exciting.

Our Wonderful Nature - The Common Chameleon, Tomer Eshed, Njemačka, 2016.
Impossible Figures and other Stories II, Marta Pajek, Poljska, 2016.
Branded Dreams, Studio Smack, Nizozemska, 2015.
Untamed, Juliette Viger, Danska, 2015.
Final Call, Sara Barbas, Portugal, 2016.
Nocturne, Anne Breymann, Njemačka, 2016.
Silence, Chadi Aoun, Libanon, 2016.
Alphonse Gets Lost, Catherine Buffat, Jean-Luc Greco, Francuska, 2016.
Big Bag, Daniel Greaves, UK, 2016.
Happy End, Jan Saska, Češka, 2015.

Program organiziraju ASIFA Hrvatske, Hrvatski filmski savez i kino Tuškanac, a filmove nam je ustupio g. Thomas Fellner direktor programa na Međunarodnom festivalu animiranog filma Stuttgart.

Putujući program sa međunarodnog festivala animiranog filma Stuttgart 2017. - najbolji filmovi za djecu
10.2.2018. u 11 sati, velika dvorana kina Tuškanac
Program filmova iz cijelog svijeta za djecu uzrasta od 4 do 10 godina.

Trashonauts, Jack Corpening, 2016.
Neighbourwood, Fynn Grosse-Bley, Eddy Hohf, Patrik Knittel, 2016.
The Teeny - Weeny Fox, Aline Quertain, Sylwia Szkiladz, 2015.
Swiff, Alexis Agilata, Theo Bonora, Arnaud Bellour, Thibaud Gambier, Juliana Berckmans, Romain Lavoine, 2016.
Oh Hiss!, Boris Brenot, 2016.
Aport, Denis Veronin, 2016.
Goats, Ekaterina Filippova, 2016.
Stars, Han Zhang, 2016.
Dunder, Endre Skandfer, 2016.
Kukuschka!, Dina Velikovskaya, 2016.

Program organiziraju ASIFA Hrvatske, Hrvatski filmski savez i kino Tuškanac, a filmove nam je ustupio Thomas Fellner direktor programa na Međunarodnom festivalu animiranog filma Stuttgart.


2. Večer animacije 2018. -  Putujući program sa međunarodnog festivala animiranog filma Stuttgart 2017. - animacija iz regije Baden-Wurttemberg
28.2.2018. u 19 sati, mala dvorana kina Tuškanac

Ovaj program nudi vizualni i tematski uvid u raznoliku animatorsku scenu u regiji Baden-Wurttemberg, ukupno 14 filmova koji donose široku lepezu tehnika od lutka filma do kompjuterske grafike. 
Ova regija ima visoku koncentraciju umjetničkih akademija, koje su zastupljene s 5 filmova. S filmskih akademija stiže nam pet filmova uključujući 3D animirani film “Shine” koji je dobio nagradu Short Tiger 2017. godine. Uz njega prikazujemo i tehnički inovativan film “Song of a Toad” koji je dobio nagradu na SIGGRAPH-u 2017. upravo za inovativnost pristupa izvedbe. 
Program sadrži i jednu epizodu uspješne serije za djecu Petzi (Rasmus Klump), nastale prema uspješnoj danskoj slikovnici. Jedan od redatelja ove serije, Johannes Weiland dobio je pregršt nagrada za svoj prethodni film “The Gruffalo's Child” iz 2012. godine.

Shine, Alexander Dietrich, Johannes Flick, 2016.
Petzi - Klump Shortline, Johannes Weiland, Carsten Bunte, 2016.
Neighbourwood, Fynn Grosse-Bley, Eddy Hohf, Patrik Knittel, 2016.
A Little Fishy, Maximilian Zenk, Florian Hassler, 2016.
Song of a Toad, Kariem Saleh, 2016.
Consumanity, Fabio Enrique Perez Ortiz, 2016.
Child, Viktor Stickel, Iring Freytag, Linus Stetter, 2016.
Good Die my Friend, Felix Buhler, Laura Klinke, Daniela Koltermann, 2016.
Central Museum, Jochen Kuhn, 2016.
Hidden, Jasmina Begović, 2016.
Timeloops, Mathias Krebser, 2016.
Fields of Rape, Anselm Pyta, 2016.
The Beastly Blonde, Philipp Oertel, 2016.
Breaking Point, Martin Lapp, 2016.

Program organiziraju ASIFA Hrvatske, Hrvatski filmski savez i kino Tuškanac, a filmove nam je ustupio Thomas Fellner direktor programa na Međunarodnom festivalu animiranog filma Stuttgart.


3. Večer animacije 2018. - Ženska recentna animacija u Hrvatskoj uz razgovor s autoricama
28.3.2018. u 19 sati, mala dvorana kina Tuškanac

Aktivacije, Martina Ukić, 2014.
Dota, Petra Zlonoga, 2016.
Mutne vode, Ana-Marija Vidaković, 2016.
A i majmuni umiru, Anja Sušanj, 2015.
Sanjala si, Ana Kolega, 2014.
Jače od tebe, Petra Balekić, 2016.
Petrova šuma, Martina Meštrović
Crvenkapica, još jedna, Ana Horvat, 2015.

Program organizira ASIFA Hrvatske u suradnji s producentima koji su nam filmove ustupili, te Hrvatskog filmskog saveza, kina Tuškanac i Hrvatskog audiovizualnog centra.



4. Večer animacije 2018. - Najbolji filmovi sa festivala animiranog filma Annecy 2017.
25.4.2018. u 19 sati, mala dvorana kina Tuškanac


The White Snake / Bijela zmija, festivalski trailer, Antoine Bonnet, Mathilde Laillet, Mathilde Loubes, Claire Matz, James Molle, Victoria Niu, Francuska, 2017.
The Ogre / Džin ljudožderLaurène Braibant, Francuska, 2017., 9’41’’
The Blissful Accidental Death / Blažena slučajna smrtSergiu Negulici, Rumunjska, 2016., 15’05’’
The Nap, festivalski trailer, Jocelyn Charles, Morgane Ravelonary, Pierre Rougemont, Camille Guillot, Quentin Boyer di Bernardo, Joséphine Meis, Francuska, 2017.
Negative Space / Negativni prostorMax Porter, Ru Kuwahata, Francuska, 2017., 5’30’’
Grandpa Walurs / Djed MoržLucrèce Andreae, Francuska, 2017., 14’53’’
Wicked Girl / Zločesta djevojčicaAyce Kartal, Francuska, Turska, 2017., 7’59’’
The Burden / Teret, Niki Llindroth von Bahr, Švedska, 2016., 14’45’’
Wu Qi Dao festivalski trailer, Jules Bourges, Cécile Guillard, Nathan Harbonn-Viaud, Antoine Vignon, Benjamin Warnitz, Francuska, 2017.

Program organizira ASIFA Hrvatske uz podršku Hrvatskog filmskog saveza, kina Tuškanac i Hrvatskog audiovizualnog centra. 



Program u 2017. godini

1. Večer animacije - Recentna ženska animacija u Hrvatskoj uz razgovor s autoricama
U razgovoru su sudjelovale: Martina Meštrović, Petra Zlonoga, Čejen Černić i Ana Horvat.
Program je ostvaren u suradnji sa producentima iz Hrvatske, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

Ornament duše, Irena Jukić Pranjić, 2011.
Daniil Ivanoviču, slobodan si, Petra Zlonoga, 2012.
Sestre, Lea Vidaković, 2012.
Bla, Martina Meštrović, 2013.
Cura koja je voljela bajke, Čejen Černić, 2013.
Iz dubine, Katrin Novaković, 2013.
Eho, Antonia Begušić, 2014.
Glad, Petra Zlonoga, 2014.
Kukuljica, Ivana Jurić, 2014.
Razgovor, Ana Horvat, 2015.
Vučje igre, Jelena Oroz, 2015.
Život s Hermanom H. Rottom, Chintis Lundgren, 2015.

2. Večer animacije 2017. - Retro animirane reklame uz uvodničara Borivoja Dovnikovića Borda
Program je ostvaren u suradnji sa Zagreb filmom, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.
Izbor ranih animiranih reklama kojih je proizvodnja  počela sredinom 50-ih, a nastavljena 60-ih i dalje u tada osnovanom studiju STEP za ekonomsku propagandu, posebnoj proizvodnoj jedinici u sklopu Zagreb filma. 

3. Večer animacije 2017. - Stop motion u recentnom hrvatskom animiranom filmu uz goste
U razgovoru su sudjelovali i otkrili nam tajne stop motion tehnike: Dea Jagić, Bruno Razum, Thomas Johnson, Martin Babić i Božo Trkulja.
Program je ostvaren u suradnji sa producentima iz Hrvatske, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

Tajni laboratorij Nikole Tesle, Bruno Razum, 2014.
Simulacra, Ivana Bošnjak, Thomas Johnson, 2014.
Probudi me, Dea Jagić, 2015.
Jure Grando, Martin Babić, 2015.
Posljednji izazov, Božo Trkulja, 2017.

Program u 2016. godini:

1. Večer animacije 2016. - 70 godina grčke animacije
Program je ostvaren u suradnji sa ASIFA-om Grčke (ASIFA Helllas), Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

Apodemy, Katerina Athanasopoulou, 2012.
Frics, Eleni Tsampra, 2003.
The hole, Iordanis Ananiadis, 1983.
The Line, Yannis Koutsouris, Nassos Mirmiridis, 1973.
Shhh, Theodoros Maragkos, 1971.
Mirror Stage, Spyros Siakas, 2005.
Walk, Stratos Stasinos, 1979.
Duce Narrates…, Stamatis Polenakis, 1942.-1945.
The Village, Stelios Polychronakis, 2010.
Scent of City, Georges Sifianos, 1994.
La grasse matinée, Natalia Kostopoulou, Sylvie Bringas, 1992.
My Mothermin’s Coat, Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits, 2010.
Dinner For Few, Nassos Vakalis, 2014.
The Holy Chicken of Life and Music, 2010.
Routes, Anastasia Dimitra, 2011.

2. Večer animacije 2016. - Najbolje od ASIFA-e u periodu 1960. - 2010.
Program je ostvaren u suradnji sa centralnom ASIFA-om, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

Do it Yourself Cartoon Kit, Bob Godfrey, 1959.
Bon Voyage Sim, Moustapha Alassane, 1966.
Stowaway, Abi Feijo, 2000.
Exiting Love Strory, Borivoj Dovniković Bordo,1989.
E, Bretislav Pojar, 1981.
The Mad, Mad, Mad World, Noureddin Zarrinkelk, 1975.
Line Dance, David Ehrlich, 2007.
La Belle Fille et le Sorcceir, Michel Ocelot, 2009.
Scurta Iistorie, Ion Popescu Gopo, 1957.
Goldframe, Raoul Servais, 1969.
Life Without Gabriella Feari, Olga and Priit Parn, 2008.

3. Večer animacije 2016. - Suvremena kineska animacija

Program je ostvaren u suradnji sa ASIFA-om Kine, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

The Mask, Yu Huang
Redemption, Dong Zheng
The Life Of Smartphone Addicts, Cheng Xie
Apple, GuanYu Li
Ben, Ming Zhang
Ship, Feng Yao
Go to City, Wenyu Li

4. Večer animacije 2016.- Suvremena izraelska animacija
Program je ostvaren u suradnji sa ASIFA-om Izraela (predsjednik Tzvika Oren), Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac.

Mermaid S.O.S., Avi Ofer, Tsvika Oren, 2004.
A.B 1.,Tsvika Oren, 2013.
God Is Kidding, Boaz Balachsan, Dima Tretyakov, 2012.
Lake, Dana Levy, Ela Grisaru, 2014.
Wojtek the Soldier Bear, Mariana Raskin, 2015.
Glance – Tatran, Shahaf Ram, 2015.
A Thing So Small, Mizmor Watzman, 2013.
A Cool Cat in Town, Shiran Belnikov, 2015.
DaVinci Timecode, Gil Alkabetz, 2009.
A Sunny Day, Gil Alkabetz, 2007.
Morir de Amor, Gil Alkabetz, 2004.

5. Večer animacije 2016. - Suvremena meksička animacija 
Program je ostvaren u suradnji sa festivalom Animasivo iz Meksika, Hrvatskim filmskim savezom,  kinom Tuškanac i slovenskom Animatekom. Direktorica festivala Lucia Cavalchini je predstavila program.

Respira, Josué Vásquez Peralta y Benjamín Mugía, 2012.
Desierto Blanco, Esteba Azuela, 2010.
Amatlan, Simon Gerbaud, 2010.
La Ultima Cena, Vanessa Quinatnilla Cobo, 2014.
Microftalmia, Andre Robles, Adriana Bravo, 2010.
Atmósfera Anímica, Patricia Henríquez, 2010.
La Bruja, Elena Pardo, 2015.
Made in Central de Abasto, Carlos Gamboa, 2014.
Se vale Soñar, Luis Safa (Caracrimen), 2013.
The Big War, Juan Manuel Pavón, 2013.
Reality 2.0, Victor Orozco, 2012.
Santolo, Alejandro García Caballero, 2012.
Homo fluxus, Luis Felipe Alanis, 2015.
Trayectoria de una lagrima, Maris Raygoza Bernal, 2014.
Liber, Simón Gerbaud, 2014.
Amnesia en el Estado, Esteban Azuela, 2016.


6. Večer animacije 2016. - Visegrad Animation Forum - novi talenti 2016.
Program je ostvaren u suradnji sa Visegrad Animation Forumom, Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac, a filmove je predstavio Draško Ivezić.

Cowboyland, Dávid Štumpf,
Wolf Games, Jelena Oroz,
Fences, Natalia Krawczuk,
Beyond, Milan Kopasz,
The more I know, Marek Náprstek,
Composition, Mitja Manček,
Mosaic, the Waltz of Spleen, Andrea Guizar,
Tale, Attila Bertóti,
Rivers, Daria Kopiec,
The Noise of Licking, Nadja Andrasev,
Happy End, Jan Saska,

7. Večer animacije 2016. - Suvremena slovenska animacija
Program je ostvaren u suradnji sa Društvom slovenskog animiranog filma (predsjednik Matija Šturm), Hrvatskim filmskim savezom i kinom Tuškanac. Filmove je predstavila Sandra Malenica.

Egon Klobuk, Igor Šinkovec, 2012.
Bizgeci - pesniki, Grega Mastnak, 2006.
Zid vzdihljajev, Dušan Kastelić, 2009.
Koyaa - lajf je čist odbit, Kolja Saksida, 2011.
Pikapolonica hoče odrasti, Miha Knific, 2011.
Smrt, Mitja Manček, 2007.
Dvorišče, Nejc Saje, 2006.
Zadnja minuta, Špela Čadež, 2010.
Patty, kratki film v perverzih, Matej Lavrenčič, Roman Ražman, 2006.
Prdci, vonj ljubezni, Polona Sepe, 2006.
Komunikacija, obsedenost in recesija, Leon Vidmar, Jaka Kramberger, 2012.


Programi od 2002. do 2011. godine:

Između 2002. i 2006. godine organizirane su mjesečne tematske projekcije animiranih filmova u KIC-u u Preradovićevoj ulici u Zagrebu. Programi su bili posvećeni najboljim ostvarenjima klasične i nove hrvatske animacije, kao i vrhunskim djelima svjetske animacije. Tribine je stručno i šarmantno vodio Boško Picula, a svaka tribina imala je gosta, autora ili kritičara, koji je predstavio program i odgovarao na pitanja publike. Urednica svih tribina bila je Vesna Dovniković.

Između 2008. i 2011. godine u suradnji s Autorskim studiom FFV organizirali smo mjesečne projekcije animiranih filmova u kino dvorani Kinokluba Zagreb na Trgu žrtava fašizma. Urednica svih programa uz stručni uvod u filmove bila je Buba Margit Antauer.


Popularni postovi s ovog bloga

NOVOSTI