DAN ANIMACIJE

U pedesetak država diljem svijeta slavi se Međunarodni dan animacije. Obilježava se 28. listopada u čast prve projekcije animiranog filma u kinu u Parizu. Pokrenulo ga je 2002. Međunarodno udruženje animiranog filma – ASIFA. Međunarodni dan animacije promovira animaciju na razne načine, prije svega projekcijama animiranih filmova, razgovorima sa autorima, radionicama i izložbama. Međunarodni dan animacije u Hrvatskoj se obilježava redovito od 2002. godine.

27. i 28. listopada 2018. Kino Tuškanac

Međunarodni dan animacije 2018. nagrade i priznanja

Nagradu za životno djelo prema odluci članova ASIFA-e Hrvatske dobio je Edo Lukman.
Edo Lukman dugogodišnji je voditelj škole animiranog filma u Čakovcu.

Nagradu za najbolji dječji film prema glasovima publike dobio je:


BOBO Andreja Rehaka

UO Anima / Zagreb film / 2018.

Žiri u sastavu Vesna Dovniković - dugogodišnja tajnica svjetske ASIFA-e, Božidar Trkulja - autor animiranih filmova i Boško Picula - filmski kritičar odlučio je:

Nagradu za najbolji studentski film dobio je:

FLIMFLAM Marka Belića

ALU / Zagreb film / 2018.
“Za mladenački i narativno inovativan prikaz klasične priče o čežnji za pripadanjem.”

Nagradu za najbolji profesionalni film dobio je:

KAKO SE KALIO ČELIK Igora Grubića

Kreativni sindikat / 2018.
“Nagradu za najbolji hrvatski animirani film dodjeljujemo filmu koji nas uranja upravo u hrvatsku stvarnost, suočavajući nas s jednom od najvećih trauma našega društva.
"Kako se kalio čelik" kroz dramu između oca i sina, uronjenu u sumornu stvarnost, osvrće se na prošlost koja je obećavala, ali usmjerava pogled u budućnost koja možda ne nudi mnogo, ali ostavlja barem nadu.”

Posebna priznanja dobili su:

BICIKLISTI Veljka Popovića

Lemonade3D / Krupni kadar / Bagan Films / 3D2D Animatori / 2018.

“Za opijajući spoj mediteranskog šarma, erotičnosti i razigranosti boja i pokreta u nadahnuću umjetničkim svijetom Vaska Lipovca.”

DVA NA DVA Jelene Oroz
Bonobostudio / 2018.
“Za crtežom i ozračjem minuciozno viđenje sebe u drugima i – drugih u nama.”

JEDAN OD MNOGIH Petre Zlonoge
Bonobostudio / 2018.
“Za likovno i sadržajno rafiniran pristup položaja pojedinca u svijetu koji nas okružuje i definira.”

DOKUMENT PARAKOZMIK Vladislava Kneževića

Zagreb film / Kinoklub Zagreb / 2018.
“Za intenzivno i uznemirujuće, ali isto tako i uzbudljivo iskustveno putovanje na tankoj granici između znanih i neznanih dimenzija.”



PROGRAM MEĐUNARODNOG DANA ANIMACIJE 2018.

IZLOŽBA 
U foajeu kina postavljena je izložba o nastanku animiranih filmova u šest različitih tehnika: digitalna 2D, 3D, digitalna cutout, animacija kavom, stop motion i klasična animacija na papiru. Izložba se sastoji od fotografija, screenshotova iz kompjuterskih programa, originalnih crteža, predmeta i scenografija iz stop motion filmova. 

Sa svojim radovima i making of materijalima na izložbi sudjeluju autori animiranih filmova Jelena Oroz, Dea Jagić, Daniel Šuljić, Ana Horvat, Ana Kadoić, Darko Vidačković, Andrej Rehak, Eva Cvijanović i Božidar Trkulja. Izložba je ostvarena u suradnji s udrugom AM centar i nezavisnom kustosicom Ivom Gašparović. Suradnica u izvedbi izložbe je Mirela Ivanković Bielen, a predmete iz svojih produkcija ustupili su Bonobostudio i Zagreb film.

GLAZBA 
Na ulazu u kino Tuškanac sluša se glazba iz novijih hrvatskih animiranih filmova:
Biciklisti Veljka Popovića (kompozitori  Siniša Jakelić, Nikola Džaja i Pablo Pico)
Dota Petre Zlonoge (pjesmu "Rusulica" pjeva Ivana Rushaidat, kompozitor je Žan Jakopač, aranžman je napravio Ante Perković, a dizajn zvuka je Ivan Zelić)
Crvena jabučica Ane Horvat (kompozitor Dubravko Robić)
Samo plivanje Darka Vidačkovića (kompozitor Gideon Kiers).

MAKING OF 
U ulaznom foajeu kina prikazuju se making of materijali povezani s nastankom stop motion filmova Ježeva kuća Eve Cvijanović i Posljednji izazov Božidara Trkulje, oba iz 2017. godine. Scenografije, lutke i predmeti korišteni u filmovima izgrađeni su i animirani u zagrebačkim studijima Bonobostudio i Zagreb film.

FLIMFLAM Marko Belić
FLIMFLAM Marko Belić, 2018., ALU / Zagreb film

Subota, 27. listopada 2018. 

17:30 sati
velika dvorana
NOVE NADE - projekcija hrvatskih animiranih filmova studenata i mladih iz 2018. 
Projekcija sedam filmova: tri studentska filma nastala su na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, četiri je filma nezavisnih mladih autora, od kojih su dva nastala u samostalnoj produkciji.

Exodus - Martina Lexi Vizec, 2018., ALU / Ustanova Zagreb film, 5’58''
Scream - Petra Balekić, 2018., produkcija Lada Obradović i Petra Balekić, 9’20’’
Riba Ing. - Marina Krištofić - Marinksy, 2018., produkcija Marina Krištofić - Marinksy, 2’
Flimflam - Marko Belić, 2018., ALU/Ustanova Zagreb film, 8’
Paranoja paranoje - Katarina Jukić, 2018., ALU / Ustanova Zagreb film, 4’34’’
Pad Rima - Balázs Turai, 2018., Boddah / Adriatic Animation, 23’27''
Demonstracija briljantnosti u četiri čina - Lucija Mrzljak i Morten Tšinakov, 2018., Adriatic Animation / Eesti JoonisFlm, 15’03''
Nakon projekcije slijedi razgovor s autorima.

DVA NA DVA Jelena Oroz, 2018., Bonobostudio

19 sati
velika dvorana
KONTEMPLACIJE - projekcija hrvatskih profesionalnih filmova iz 2017. i 2018. 
Projekcija šest filmova renomiranih autora o kontemplativnim temama.

Samo plivanje - Darko Vidačković, 2017., Bonobostudio, 10’10’’
Perforacije - Slobodan Tomić, 2018., produkcija Slobodan Tomić, 9’28’’
Technement - Branko Farac, 2018., Ustanova Zagreb film, 11’50’’
Dokument Parakozmik - Vladislav Knežević, 2018., Ustanova Zagreb film / Kinoklub Zagreb, 19’
Prošlost raste - Dea Jagić, 2018., Ustanova Zagreb film, 8’15’’
Ispod kojeg li su kamena samo ispuzali - Daniel Šuljić, 2018., Kreativni sindikat / Ustanova Zagreb film, 5’27’’
Nakon projekcije slijedi razgovor s autorima.


20:30 sati
velika dvorana
SUSRETI - projekcija hrvatskih profesionalnih filmova iz 2017. i 2018.  
Sedam filmova renomiranih autora o međuljudskim odnosima.

Kako se kalio čelik - Igor Grubić, 2018., Kreativni sindikat, 11’40"
Umjetnik iz tamnice - Davor Međurečan, 2018., Kreativni sindikat / Ustanova Zagreb film, 8’23’’
Malleus Dei - Dino Krpan, 2018., Diedra, 14’04’’
Biciklisti - Veljko Popović, 2018., Lemonade3D / Krupni kadar / Bagan Films / 3D2D Animatori, 7’20”
Eutanazija - Joško Marušić, 2018., Ustanova Zagreb film, 5’
Dva na dva - Jelena Oroz, 2018., Bonobostudio, 8’
Jedan od mnogih - Petra Zlonoga, 2018., Bonobostudio, 5’25"
Nakon projekcije slijedi razgovor s autorima.

22 sata
Neformalni susreti s autorima, animatorima, producentima u foajeu kina uz domjenak.

Nedjelja, 28. listopada 2018.

11:30 sati
mala dvorana
Radionica animacije za djecu “Iz ničega stvorimo nešto!” (1. grupa)
Za uzrast od 9 do 14 godina
Trajanje radionice je 90 minuta.

13:30 sati
mala dvorana
Radionica animacije za djecu “Iz ničega stvorimo nešto!” (2. grupa)
Za uzrast od 9 do 14 godina
Trajanje radionice je 90 minuta.

15:30 sati
velika dvorana
Projekcija izbora filmova djece i mladih s festivala VAFI & RAFI 2018.
VAFI & RAFI je međunarodni festival animiranog filma djece i mladih. Osnovan je 2010. u Varaždinu, a od 2018. dio programa odvija se i u Rijeci. Izbor filmova autora od 9 do 18 godina iz cijeloga svijeta sastavili su Ana Sever i Hrvoje Selec, organizatori i voditelji VAFI-ja.

Rez - Hanyun Meng (13 g.), ASIFA China, Kina, 2'55''
Svjetionik - grupa autora (9-14 g.), Foto kino video klub Zaprešić, Hrvatska, 2’50''
Utrka miševa - grupa autora (10-12 g.), KIDSCAM animation studio, Belgija, 5’57''
Kuća maloga ključa u 14:15 - Xiaoxiao Shi (14 g.), ASIFA China, Kina, 3’31’'
Život... Tamo - grupa autora, Associação de Ludotecas do Porto / Anilupa, Portugal, 13’39''
iRony - Radheya Jegatheva (18 g.), samostalna autorica, Australija, 7’53''
Neželjene misli - Julia Polkowska (17 g.), samostalna autorica, Poljska, 2’03''
Trčanje - Ivor Tamarut (18 g.), VA – Visual Art Rijeka, Hrvatska, 4’13''
Bijeli šum - Jurica Balenta (15 g.), ŠAF Čakovec, Hrvatska, 3'48''

BOBO Andrej Rehak, 2018., UO Anima / Zagreb film
16:30 sati
velika dvorana
Projekcija hrvatskih animiranih filmova za djecu i mlade iz 2018.  
Sedam profesionalnih filmova za djecu i mlade.

Pužić slikar - Manuela Vladić-Maštruko, 2018., Ustanova Zagreb film, 7’38’’
Vrlo mokra noć u muzeju - Milan Trenc, 2018., samostalna produkcija, 7’30’’
Bijela vrana - Miran Miošić, 2018., Ustanova Zagreb film, 9’
Nutz - Denis Alenti, 2018., Recircle, 2’31’’
Crvena jabučica - Ana Horvat, 2018., Luma Film, 8’03’’
Prošlo je s kišom - Siniša Ercegovac, 2018., UO Anima, 14’11’’
Bobo - Andrej Rehak, 2018., UO Anima / Ustanova Zagreb film, 14’04’’
Nakon projekcije slijedi razgovor s autorima.

18 sati
velika dvorana
Projekcija dugometražnog animiranog filma Yellow Submarine Georgea Dunninga, UK, 1969. 

Film traje 90 minuta i ima hrvatske titlove. Ovo je nova restaurirana verzija iz 2018.   Izgleda i zvuči bolje nego ikada!



Program organizira ASIFA Hrvatske uz financijsku pomoć Hrvatskog audiovizualnog centra, te značajnu podršku domaćih producenata, udruge AM Centar, Hrvatskog filmskog saveza i kina Tuškanac.



Međunarodni dan animacije 2017. godine


28. 10. 2017. subota, kino Tuškanac
Novi hrvatski animirani filmovi I

Medo Trapavko, Tomislav Gregl, Artizana film
Aerodrom, Michaela Müller, Schick productions, Kinorama
Utjecaji, Petra Balekić, Petra Balekić production
“Stranac” u mojoj glavi, Petra Balekić, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Haron, Alen Vuković, 3D2D Animatori
Astronaut od perolaka, Dalibor Barić, Bonobostudio
Naši problemi, Ivan Radović, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Trip, Marko Meštrović, Kreativni sindikat
Ježeva kuća, Eva Cvijanović, National Film Board of Canada, Bonobostudio
Proces, Lucija Bužančić, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film

20:30 - 22:00 velika dvorana
Novi hrvatski animirani filmovi II

Manivald, Chintis Lundgren, Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio, Adriatic Animation, National Film Board of Canada
10, Paula Konjušić, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Crvenkapica Redux, Danijel Žeželj, Zagreb film
Posljednji izazov, Božidar Trkulja, Zagreb film
Neposlušne, Maša Udovičić, Juliana Kučan, Luma Film
Periferija, Leona Kadijević, Studio u šumi
Plutanje, Goran Radošević, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Šumska bajka, Franko Dujmić, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Treći zakon, Goran Radošević, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb film
Bamwise “Fury”, Katrin Novaković
Druženje s autorima

29. 10. 2017. nedjelja, kino Tuškanac
15:30-17:00 Radionica izrade optičkih igračaka - Animacija bez kompjutera (mala dvorana)

17 sati, velika dvorana
Projekcija kratkometražnih filmova za djecu od 5 do 12 godina

Medo Trapavko, Tomislav Gregl, Artizana film
Pingvin Gašpar, Ivana Guljašević, Igubuka
Koya - Leteća bilježnica, Kolja Saksida, Zvviks, DIM
Smijuljica,  Ivana Guljašević, Igubuka
Ježeva kuća, Eva Cvijanović, National Film Board of Canada, Bonobostudio
Koya - Razigrani autić, Kolja Saksida, Zvviks, DIM
Plavo nebo, Kašmir Huseinović, Andrea Petrlik Huseinović, Dječja knjiga

Moj život kao tikvica, Claude Barras























18 sati, velika dvorana

Projekcija dugometražnog animiranog filma za djecu i odrasle “Moj život kao tikvica” redatelja Clauda Barrasa.
Međunarodni dan animacije 2017. sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, a ostvaren je u suradnji sa Hrvatskim filmskim savezom, kinom Tuškanac, te hrvatskim producentskim kućama i ALU Zagreb.

Radionica izrade optičkih igračaka

















Međunarodni dan animacije 2016. godine

Unutar jednog vikenda u dvije projekcije prikazana su 22 nova hrvatska filma, od kojih 12 profesionalnih, četiri studentska, dva dječja i četiri reklame.
17 sati mala dvorana
Predstavljanja domaćih animacijskih studija studentima i svim zainteresiranima. Svoj rad su predstavili Adriatic Animation, Bonobostudio, Kreativni sindikat, Luma Film, Moje čarobne misli, Studio Dim i Zagreb film.






















Bivši povjerenici za animirani film pri HAVC-u razgovarali su sa zainteresiranim studentima animacije i drugim sadašnjim i budućim profesionalcima i svima su ti razgovori bili korisni. U razgovoru su sudjelovali Buba Margit Antauer (predsjednica vijeća Animafesta), Igor Prassel (direktor slovenskog festivala Animateka) i Darko Bakliža (profesor na ALU).

Dodijelili smo nagradu za životno djelo pioniru hrvatske animacije Nedeljku Dragiću, te diplome za najuspješnije filmove iz prošle godine.

Diplomu za najuspješniji profesionalni film iz 2015. dobio je film ŽIVOT S HERMANOM H. ROTTOM autorice Chintis Lundgren 11’ / 2015. producenti: Adriatic Animation (HR) / Chintis Lundgreni Animatsioonstuudio (EE) / Goodjobstudios (DE) / UO Anima (HR)
Diplomu za najuspješniji studentski film iz 2015. dobio je film VUČJE IGRE autorice Jelene Oroz
4’44’’ / 2015. producenti: Akademija likovnih umjetnosti / Ustanova Zagreb film


Međunarodni dan animacije 2016. sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, a ostvaren je u suradnji sa Hrvatskim filmskim savezom, kinom Tuškanac, ALU Zagreb, te hrvatskim producentskim kućama Adriatic Animation, Bonobostudio, Kreativni sindikat, Luma Film, Moje čarobne misli, Studio Dim i Zagreb film.


Subota 22.10.2016.

17 sati mala dvorana
Predstavljanje producentskih kuća


19 sati velika dvorana
Projekcija animiranih hrvatskih filmova iz 2015. i 2016. I 

IN MEMORIAM Strip u Hrvatskoj: Magda Dulčić Todorowski / Irena Jukić Pranjić / 9’2’’
Igramo se priče Cvrčak i Mrav / Marina Andree Škop / 6’37’’
Oni žive noću / Goran Trbuljak / 8’18’’
Petrova šuma / Martina Meštrović / 8’25’’
Društveno poduzetništvo / Natko Stipaničev / 2’22’’
Gamer Girl / Irena Jukić Pranjić / 9’26’’ (premijera)
Protoplazma / Katrin Novaković / 4’49’’ (premijera)
Grad duhova / Marko Dješka / 12’11’’
Mutne vode / Ana-Marija Vidaković / 12’22’’ (premijera)
Dota / Petra Zlonoga / 4’32”
Otok / Tea Nucak / 5’ (premijera)
Pokretni elementi / Marko Tadić / 6’30’’
The Nest Paris / Stjepan Milas, Luka Smetiško / 40’’

21 sat domjenak u foajeu velike dvorane kina Tuškanac

Nedjelja 23.10.2016.

17 sati mala dvorana
Okrugli stol s bivšim povjerenicima za animirani film 
sudionici: Margit Antauer, Igor Prassel, Darko Bakliža


19 sati velika dvorana
Projekcija animiranih hrvatskih filmova iz 2015. i 2016. II

IN MEMORIAM Povratak / Magda Dulčić / 5’30’’
Prehlađeni vuk / Ivana Guljašević Kuman / 3’14’’
Jače od tebe / Petra Balekić / 2’
Noćna ptica / Špela Čadež / 8’46’’
Planemo / Veljko Popović / 13’25”
Zašto / Iva Božić / 6’45’’ (premijera)
Jure Grando – štrigun iz Kringe / Martin Babić / 14’40’’
Tportal mjerilo za bitno / Stjepan Milas, Luka Smetiško / 30’’
Putujuća zemlja / Ivan Bogdanov, Vessela Dantcheva / 13’40”
Bulb Cempresso / Stjepan Milas, Luka Smetiško / 2’
Voće / Ivan Mirko Senjanović / 5'
Život s Hermanom H. Rottom / Chintis Lundgren / 11’
Vučje igre / Jelena Oroz /  4’44”

Međunarodni dan animacije 2015.

Popularni postovi s ovog bloga

NOVOSTI